برای خرید اصولی ملک از چه کسانی باید مشاوره گرفت؟

 

خرید ملک هم مانند هر خرید بزرگ دیگری نیازمند استفاده از تخصص و تجربه افراد آگاه است. هنگامی که می خواهید برای سرمایه گذاری یا  استفاده ملکی را تهیه کنید، باید از تمام ابزارهایتان برای گرفتن تصمیم درست استفاده کنید.

امروزه تمام خدمات لازم برای مشاوره حقوقی و مهندسی مسکن در اختیار قراردارد و اینکه بتوانید خریدی مطمئن داشته باشید کاملا به تصمیمات خود شما بستگی دارد. کافیست  بسته به شرایط از این خدمات به موقع و هوشمندانه استفاده کنید.

استعلام ثبتی

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از دستگاه های حکومتی است، که ماموریت تثبیت و حمایت از حقوق مالکیت مشروع و قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه را بر عهده دارد و نقش موثری در روابط و مناسبت های اقتصادی و اجتماعی و استقرار و تثبیت مالکیت ایفا میکند. شما می توانید با مراجعه به اداره ثبت و همراه داشتن کد ملی اینکه چه ملکی به نام شماست و چه شرایطی دارد را  استعلام کنید.

اما اگر بخواهید برای شخص دیگری استعلام کنید، این امکان به علت نقض حریم خصوصی وجود ندارد. یعنی تنها شخص مالک یا وکیل قانونی آن امکان درخواست استعلام را دارد. البته با حکم محاکم قضایی و داشتن کد ملی نیز این امکان وجود دارد.

نکته اینجاست که شما قبل از خرید از مالک ملک بخواهید که استعلام ثبتی سند آن ملک را برای شما از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بگیرد.

تاییدیه اسناد رسمی و اوراق رسمی را می توانید بصورت آنلاین از پرتال سازمان ثبت اسناد جستجو کرد. از طریق لینک “تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی”  و با داشتن شناسه سند و رمز تصدیق می توانید تصدیق اصالت سند را انجام دهید.

همچنین آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک نیز از طریق سایت سازمان ثبت اسناد  قابل پیگیری می باشد. این استعلام برای تعیین آخرین وضعیت ملک کاربرد دارد. با داشتن شناسه یکتای استعلام که یک کد 18 رقمی است می توانید این استعلام را از طریق صفحه پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک مشاهده نمایید.

مشاوره املاک مطمئن و مسلط

بی شک تاثیر گذارترین افراد در معاملات ملک مشاوران املاک هستند. مشاور حرفه ای و آشنا به منطقه، اطلاعات درست و دقیقی نسبت به منطقه به شما خواهد داد. مثلا ممکن است فاصله دو ملک با هم یک خیابان 20 متری باشد ولی قیمت این دو ملک به علت شرایط منطقه ای اختلاف قابل توجه داشته باشند، یا با دانستن خواسته شما محله ای با سطح فرهنگ مطلوب شما به شما پیشنهاد کنند. جدای از محله، فرهنگ ساکنین برخی مجتمع ها و ساختمانها در یک محله ممکن است با فرهنگ عام آن منطقه متفاوت باشد.

مشاوران تنها کارشناس قیمت و شناخت محله نیستند، بلکه فن بیان و قدرت مذاکره مشاور شما، در انجام معامله مطلوب نقش قابل توجهی دارد. اما توجه داشته باشید اینکه تمام توجه و اعتماد خود را به یک فرد یا به بیان بهتر به یکی از ابزارهای تان حین خرید متمرکز کنید شما را به خطا می انداز.

به طور عمده مشاوران املاک با شناخت خود از مالکان و سازندگان و دغدغه های آنها و همچنین شناخت نیاز های مشتریان و منطقه یکی از بازیگران اصلی معامله شما خواهند بود. عدم استفاده از یک مشاور املاک خوب ممکن است به سرمایه شما آسیب برساند.

معاینه فنی ملک و کارشناس مهندسی

خلاء وجود این دست از مشاوران، در معاملات مسکن باعث ایجاد فسادها و سوء استفاده های زیادی شده است. کارشناسان و مهندسان معاینه فنی ملک هم مانند مشاوران املاک یکی از ابزارهای شما برای خرید ایده آل هستند. در کشور های توسعه یافته استفاده از این خدمت فرهنگ و در برخی از آنها قانون است.

کارشناسان ملک با معاینه ملک مورد نظر شما وضعیت سلامت و کارایی ملک را برای شما ارزیابی می کنند. معیار معاینه فنی در ایران استاندارد های مقررات ملی ساختمان و نشریات سازمان برنامه و بودجه است. یک کارشناس که با چک لیست های از پیش تدوین شده به بررسی آیتم های ملک بپردازد اطلاعات مهمی را می تواند به شما بدهد؛ مهندسین باتجربه از بررسی زیرساخت های فنی مثل تاسیسات الکتریکی و مکانیکی تا ظواهر عمومی گاهی خبر از نکاتی می دهند که شما مدتها بعد از سکونت متوجه خواهید شد. به عنوان مثال اگر شما در تابستان خانه می خرید، شاید ظرفیت گرمایش خانه در زمستان  توجه شما را جلب نکند، ولی مهندس مشاور ماه ها قبل به شما خواهد گفت که سیستم گرمایش نیاز به ارتقاء دارد یا خیر همچنین عدم سلامت زیرساخت های الکتریکی ملک می تواند منجر به آسیب جدی به وسایل برقی شما شود.

 در ایران نیز از سال 97 این خدمت ایجاد شده، و کم و بیش در معاملات، مورد استفاده قرار گرفته است. مجموعه دکتر سازه با معاینه فنی ساختمان با سامانه آنلاین گزارش مکتوب از وضعیت فنی ملک و آنالیز کامل آن شامل: 1-طرح و نقشه 2- کیفیت مصالح 3- کیفیت اجرا 4- رفاه و آسایش 5- ایمنی و امنیت را به شما ارائه می دهد.

این گزارش بازرسی به شما آگاهی قابل توجهی از وضعیت ملک می دهد که قبل از امضای قرارداد بسیار کارایی دارد. اگر ایراد قابل توجهی مشاهده نشد شما می توانید با خیال راحت خرید را انجام دهید، ولی اگر مشکلی وجود داشت شما می توانید از فروشنده تقاضای رفع مشکل، کسرهزینه های ترمیم و یا حتی بیش از آن را از فروشنده تخفیف بگیرید. در هرصورت رفع ایرادات اساسی ملک پیش از اسباب کشی برای خریداران بسیار ساده تر و کم هزینه تر خواهد بود.

مشاوره حقوقی

مهمترین قسمت خرید قرارداد است. اینکه شما بتوانید مبتنی به شرایط خودتان و گزارش معاینه فنی خرید مناسبی انجام دهید نیاز به مشاور حقوقی خبره دارد. شما باید قراردادی تهیه و تنظیم کنید که دغدغه ها و شرایط پرداخت شما همچنین نظرات کارشناس فنی ملک در آن در نظر گرفته شده باشد.

ازجمله مزایای استفاده از کارشناس حقوقی مسکن این است، کل سرمایه شما مورد تهدید قرار نمی گیرد و هزینه هایی که برای مشاوران املاک و مشاوران فنی (معاینه فنی ملک) پرداخته اید مورد بهره برداری قرار می گیرد.

نتیجه گیری

  اینکه کارشناس حقوقی در رابطه با فرهنگ منطقه نظر دهد یا مشاور املاک نظرهای فنی مهندسی به شما ارائه دهد طبیعی است. اما توجه به نظر افراد در زمینه تخصصی هر فرد نشانه هوشمندی شماست. هنر شما در مدیریت این افراد و استفاده از خدمات این متخصصان در مورد تخصص شان است. اینکه مشاور املاک می گوید من حرفه ای هستم و خودم کارشناسم، یا مشار حقوقی می گوید من خودم قرار داد می نویسم کاملتر از بنگاه، نگرش غیر حرفه ایست به خریدی که جزو خرید های عمده زندگی هر فرد است.

به هرحال افرادی که تمام قدم های منطقی و اصولی خرید ملک را محکم بر میدارند بسیار کمتر از کسانیکه به این اصول توجهی نمی کنند در معرض کلاهبرداری و سوء استفاده قرار میگیرند. برداشتن این قدم های برای تمام  افرادی که نگرش بلند مدت دارند ویا تمایل به ریسک کمتری در سرمایه خود دارند الزامی می باشد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *