مقدمه

معاملات مسکن به عنوان خرید یا اجاره عضو جدانشدنی زندگی هر انسانی می باشد. این معاملات به علت حجم مالی بزرگ همیشه دارای مناقشات هستند. هرچه معامله شفاف تر باشد زمینه برای ایجاد اختلاف کمتر و طرفین در ریسک کمتری قرار میگیرند. اما بحث اجاره که قصد داریم در اینجا بیشتر به آن بپردازیم مشکلات خاص خود را دارد. این مشکلات در غالب خسارت یا غرامت، باعث ضرر یکی از طرفین معامله می شود. قطعا مالک ملک به عنوان صاحب سرمایه ریسک بزرگتری را متحمل می شود؛ ولی هرچه فضای معامله روشن تر باشد، برای هردو طرف معامله بسیار مفید و پر فایده است.

معاینه فنی ملک قبل از اجاره خدمتی است که توسط دکتر سازه ارائه می شود و مزایای بسیار دارد. در زیر به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

هزینه های آینده را مدیریت کنید

هر ملک موقع تحویل مانند یک هندوانه در بسته است!. مخصوصا اگر شما ملک را از مالک یا مستاجر قبلی تحویل می گیرید. اینکه وضعیت کنونی ملک چگونه است برای طرفین قرارداد اجاره مهم است.

ممکن است ملک در آستانه یک هزینه قابل توجه باشد، یا زیر ساختی از آن در آستانه خسارتی باشد. اینکه قبل از قرارداد مشکل را بدانید برای طرفین خوب است. این کار شانس پنهان کردن ایراد توسط مستاجر قبلی یا مالک کاهش می دهد. همچنین ممکن است مستاجر مشکل ایجاد شده توسط خود را، مرتبط با وضعیت قبل یعنی وضعیت تحویلی و یا مستاجر قبلی بداند.  

هرچند معاینه ملک نمی تواند از تمامی اتفاقات ممکن خبر دهد، اما گزارشی مبتنی بر تمام موارد قابل مشاهده و بررسی به شما ارائه می دهد.؛ دانستن این اطلاعات قبل از قرارداد، پذیرش را برای طرفین حین اتفاقات غیر مترقبه بیشتر می کند.

خسارات وارده به ملک را مدیریت کنید

هنگامی که ملکی اجاره داده می شود، مالک تمام منافع ملک مستاجر می باشد و مالک توانایی ارزیابی دائم ملک را ندارد. اینکه آسیب زیر ساختی به ملک وارد شود یا تجهیزاتی از آن آسیب ببیند که قبل از قرارداد وضعیت آن مشخص نشده باشد منشا شروع اختلافات طرفین است.

اکثر این موضوعات نه با سوء نیت بلکه که  به علت عدم توجه طرفین به مسائل فنی صورت میگیرد. اینکه تمام تجهیزات مورد اجاره توسط یک کارشناس بی طرف بررسی وضعیت شود، باعث کنترل این دست خسارت ها می شود.

در ابتدا شاید انجام این معاینه به نظر ضروری نرسد و به عنوان هزینه سربار در نظر گرفته شود. ولی درست مانند بیمه ماشین، هنگام بروز اختلاف و اتفاق است که نیاز به چنین گزارشی احساس می شود.  

مستندات قرارداد اجاره را کامل کنید

اینکه شما علاوه بر بحث های مالی و حقوقی، مستنداتی راجع به وضعیت مهندسی ملک داشته باشید مزایای فراوان دارد. در قراردادهای اجاره فعلی یک برگ قولنامه با کد رهگیری شامل شرایط مکانی و تجهیزات ملک در دست شماست. در این قراردادها مغایرت های اساسی بین نوشته ها و وضع موجود دیده می شود. داشتن یک گزارش کامل مهندسی که طرفین امضا کرده باشند بسیار مفید خواهد بود. فقط فراموش نکنید که تاییدیه گزارش را طرفین معامله امضا کنند و ضمیمه قرار داد شود.

در حالتی که مشکلی در ملک مذکور ائم از بزرگ یا کوچک اتفاق می افتد، هزینه ای باید صورت بپذیرد تا مشکل رفع شود. مثلا اینکه روشویی هنگام تحویل ترک داشته یا قبلا شکسته بوده و ترمیم شده باشد با اینکه مستاجر روشویی را شکسته باشد دو موضوع مختلف است.

بعضا هنگام پرداخت این دست هزینه ها اختلافاتی پیش می آید. مستاجر از صاحب خانه توقبعضا هنگام پرداخت این دست هزینه ها اختلافاتی پیش می آید. مستاجر از صاحب خانه توقع دارد و صاحب خانه از مستاجر؛ این باعث ایجاد تنش می شود. اما اگر گزارش مکتوب کارشناسی و معاینه فنی ملک موجود باشد قضیه متفاوت است. با رجوع به گزارش مورد تایید طرفین، وضعیت آن آیتم قابل مشاهده است. عکس های گزارش تاثیر چشمگیری در روشن شدن واقعیت دارد و از مستندات ارزشمند قرارداد به حساب می آید.  

استهلاک ملک خود جلوگیری کنید

ممکن است ملکی را که 2 الی 3 سال از ساخت آن میگذرد دیده باشید که بسیار کهنه به نظر می رسد. یا حتی برخی از سرمایه گذاران و سازندگان، اگر قصد فروش ملک خود را در سال بعد داشته باشند، از اجاره دادن آن امتناع می کنند. یکی از علت های آن استهلاک ناشی از استفاده ملک می باشد. استهلاک ملک مانند هر وسیله دیگری بسیار مرتبت با نحوه استفاده از آن می باشد.

 حضور یک مهندس با سابقه و آشنا به تجهیزات ملک و مشکلات مرتبط با آنها قبل از اجاره ضروری است. اینکه تا کنون چگونه از تجهیزات ساختمان استفاده می شده نکته قابل بررسی ایست. اصلاح روش استفاده در بازده تجهیزات و افزایش طول عمر آنها تاثیر چشمگیری دارد. ممکن است با یک تغییر در فاصله یک دستگاه خنک کننده از دیوار تا 30% بازده آن دستگاه بهبود پیدا کند.

آموزش استفاده کننده از ملک

شما اگر یک وسیله خانگی تهیه کنید قطعا شامل یک دفترچه راهنما می باشد. ساختمان هم مانند هر وسیله دیگری، جهت استفاده بهینه، نیاز به راهنمای استفاده دارد. البته اصولی ترین روش این است که سازنده ملک این کار را انجام دهد که متاسفانه در اکثر موارد این اتفاق نمی افتد.

ولی حضور یک مهندس با تجربه و آشنا به معاینه فنی ملک، که موارد زیادی از ایرادات را مشاهده کرده بسیار مفید خواهد بود (مانند یک تعمیرکار باتجربه). این کارشناس ممکن است توصیه هایی را حتی به مالک ملک جهت بهبود وضعیت استفاده ملک پیشنهاد دهد که باعث افزایش بهره وری ملک شود.

معاینه فنی یا کارشناسی ملک قبل از اجاره در تمامی کشور های توسعه یافته جهان، به عنوان یک خدمت لازم ارائه می شوند.بازرسی خانه در بسیاری از این کشورها صورت اجباری دارد. به لطف خدا در کشور عزیزمان هم از سال 97 دکتر سازه با تهیه چک لیست های تخصصی این نوع بازرسی استفاده از مهندسان آموزش دیده که تجارب اجرایی بالا دارند این خدمت را به هموطنان عزیزمان ارائه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *