روزی را در نظر بگیرید که بعد از ساعت ها کار طاقت فرسا، برای آرامش و استراحت  به منزل برمی گردید. برای شستشوی دستان خود وارد سرویس بهداشتی می شوید و هنگام استفاده از سرویس شیر توالت فرنگی به پای شما گیر می کند یا بوی نامطبوع سرویس بهداشتی، خستگی روز را در نظر شما دوچندان می کند. شاید کمتر به ریشه این مشکلات فکر کرده باشید. اما این مشکلات قابل پیش بینی هستند. قبل از آنکه مشکلات ملک، شما را شگفت زده و غافلگیر کند، به فکر باشید. معاینه ملک، بهترین گزینه پیش روی شماست و دکتر سازه، متخصص این کار است. در واقع، دکتر سازه پزشک خانه شماست.

مسکن مساوی است با سرمایه

در کشور ما، وسیله نقلیه و ملک، سرمایه های با ارزشی برای صاحبان خود هستند. به همین دلیل، مردم سال هاست که قبل از خرید ماشین، به کارشناس مربوطه مراجعه می کنند که این کار مانع  از تخلف و فروش وسیله نقلیه با قیمت بالاتر می شود. ملک نیز از همه نظر نیاز به کارشناسی دارد. بارها شاهد آن بوده ایم که افرادی ملک به ظاهر سالمی را تحویل گرفته اند و بعد از گذشت تنها چند ماه با مشکلات زیادی روبرو شده اند. این مشکلات، وقت و هزینه شما را می گیرند و ارزش ملک شما را به شدت کاهش می دهند. اما شما می توانید با معیانه ملک خود قبل از خرید و اجاره، از مشکلات آن باخبر شوید و معقول تصمیم به خرید یا اجاره بگیرید.   

بررسی استانداردها

نتیجه این نوع انتخاب داشتن خانه ای با وضعیت نامعلوم در منطقه ای مطلوب فرد می باشد. همیشه چند هفته طول میکشد تا شما در خانه جدیدتان ایرادات را شناسایی کنید یا به اصطلاح “جا بیفتید”. این مشکل قسمتی از عوارض این نوع انتخاب است. نکته اینجاست که ایرادات اساسی در چند هفته شناسایی می شوند ولی برخی مشکلات در بلند مدت خود را نشان می دهند(مانند درز زیاد درو پنجره ها که در زمستان خودنمایی می کند).

استاندارد ها و آیین نامه ها، مجموعه نکاتی هستند که رعایت نکردن آنها مشکلاتی را در استفاده از فضاها ایجاد می کند و حتی می تواند  باعث خرابی مصالح شود. سنگ بنای استاندارد ها و آیین نامه ها، محاسبات و تجربه است؛ رعایت این نکات باعث حفظ کیفیت طرح ونقشه، کیفیت مصالح، کیفیت اجرا، رفاه و آسایش، و امنیت ملک  می شود.با گذشت زمان و افزایش سرعت زندگی در ایران نیز تقاضا برای رفاه و آسایش در سطح استاندارد برای قشر فرهیخته افزایش یافته است.

روش کنونی انتخاب مسکن

هنگام انتخاب ملک یا مسکن – که ممکن است در آینده آنجا را خانه یا محل کار بنامند- اغلب متقاضیان زمان قابل توجهی جهت ارزیابی شرایط محلی ملک و دور یا نزدیک بودن امکانات و مراکز تجاری و درمانی صرف میکنند. با مشاوران املاک معتبر مشورت میکنند، اما معمولا زمان قابل توجهی برای ارزیابی سلامت خانه و تجهیزات آن صرف نمی کنند.

روش صحیح انتخاب مسکن

در کشورهای توسعه یافته معاینه یا بازرسی مسکن قبل از خرید یک فرهنگ عمومی می باشد. به طوری که در برخی کشور ها گزارش بازرسی برای ثبت قانونی قرارداد لازم است. بازرس مسکن (house inspector) با بررسی دقیق ملک مورد معامله، فضای معامله را شفاف تر می کند. هم چنین از سوء استفاده های احتمالی ناشی از عدم تخصص خریدار یا مستاجر جلوگیری می کند. طبیعی است که شما بعد از خرید از خانه انتظاراتی دارید. هنگامی که مجبور به صرف زمان یا هزینه برای مشکلات ملک می شوید رویاهای شما از بین می رود. علاوه بر این آرامشی که مورد انتظار شما بود را کسب نکرده اید، فشار عصبی و حس اینکه مورد سوء استفاده قرار گرفته اید نیز خود آسایش شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

در ایران مجموعه دکتر سازه از سال 97 اقدام به تهیه زیرساخت های لازم برای این نیاز بازار کرده است. مجموعه ای از مهندسان با تجربه که توان شناسایی مشکلات را بر اساس آیین نامه ها و استانداردها دارند. این مجموعه با گزارشی کامل از وضعیت ملک، شما را از خطاهای احتمالی حفظ می کند و در شناخت بهتر ملک و انتخابی آگاهانه یاریتان میکند

One thought on “معاینه مسکن، آرامش خیال خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *