| برگرفته از مجله اقتصادی فوربس |

هنگامی که تصمیم شما برای خرید خانه به قرارداد نزدیک می شود فرآیند بررسی قرارداد فروش شروع می شود. طبیعتا هزینه هایی هم در این میان وجود دارند مانند کمیسیون مشاور املاک، هزینه وکیل، هزینه سند و… . معاینه ملک و کارشناسی فنی ملک هم قبل از خرید ایجاد هزینه سربار خواهد کرد. ممکن است به نظر برسد با این همه هزینه چرا باید یک هزینه جدید هم خودمان به این هزینه ها اضافه کنیم!. اما دکتر سازه برای انجام معاینه ملک یا بازرسی ملک 10 دلیل منطقی دارد. دلایلی که اکثر آنها در نشریه اقتصادی فوربس هم مورد اشاره قرار گرفته:

در تصمیم گیری صحیح به شما کمک می کند

یک بازرسی با کیفیت می تواند اطلاعات حیاتی را راجع به شرایط خانه و سیستم های آن ارائه دهد. انجام این کار خریدار را نسبت به هزینه تعمیرات و نگهداری که خانه ممکن است در ابتدا داشته باشد آگاه می کند. اگر خریدار با یافته های گزارش بازرسی مشکل دارد معمولا آخرین راه انصراف از خرید ملک مذکور است.

ابزاری قدرتمند در مذاکره و چانه زنی

گزارش بازرسی مسکن این شانس را به خریدار می دهد که در خواست تعمیرات موارد معیوب یا کاهش قیمت مورد معامله را از فروشنده داشته باشد. با بازرس و مشاوراملاکتان هماهنگ باشید تا بتوانید مذاکره بهتر و در نتیجه قرارداد بهتری ببندید.

یاد بگیرید چطور از سرمایه گذاریتان محافظت کنید!

کارشناس با تجربه معاینه ملک یک منبع ارزشمند و آموزش دیده است. او می تواند نکاتی را به شما پیشنهاد بدهد که در نگهداری ملک تاثیر زیادی داشته باشد و شما را از پرداخت میلیون ها تومان هزینه پنهان در بلند مدت محاظت کند.

هرکسی را بهر کاری ساختند

ممکن است در دوستان و آشنایانتان کسانی باشند که کارشان مرتبط به ساختمان است و مهندسان قابلی باشند. اما باید عرض کنم که پیدا کردن ایرادات بعد از ساخت در زمان محدود بسیار کار مشکلی است و نیاز به چکلیست کامل و مبتنی بر مقررات ملی و شرایط محلی هر شهری دارد. تجربه بازرسی بعد از ملک توسط کسانی که این کار را به عنوان حرفه اصلی دارند بسیار مطمئن تر از تجربه مهندسان با تجربه بالای اجرا ولی بدون آموزش و سابقه بازرسی هستند.

مدیریت هزینه های آینده

یک بازرس ملک با تجربه می تواند اطلاعات خوبی مرتبط با عمر تقریبی تجهیزات، لوله کشی ها و… (در صورت دسترسی) بدهد. آنها می توانند شرایط فعلی خانه را تشخیص دهند. هر قسمتی در ساختمان شرایط نگهداری خاص خود و عمر مفیدی دارد؛ دانستن نکات اشتباه به شما در تصمیم گیری و تخصیص بودجه کمک می کند، و راهنمایی می کند که چه نوع بیمه ای نیاز آن واحد می باشد. مجموعه های کارشناسی ملک معمولا در خدمات خود ملک مورد نظر را بیمه نیز میکنند (در قالب خدمات اضافی و انتخابی)

اطمینان از ایمنی و سلامت

یک معاینه ملک می تواند ایمنی خانه را تا حد قابل قبولی بررسی کند. مانند امواج مضر موجود ناشی از آنتن موبایل و کابل های فشار قوی،منواکسید کربن و… . وقتی قصد بازرسی ملک را دارید اگر این دست موارد برای تان مهم است حتما با کارشناس تان قبلا هماهنگ کنید.

نصبیات و تغییرات مخرب را نشان می دهد

معاینه یک ملک می تواند نشان دهد پارکینگ های مزاحم، اتاق ها، و سایر فضاهای پوشیده شده در محدوده مجاز، مهندسی و استاندارد بوده است یا خیر. مسقف یا فرش کردن برخی فضا ها که در آن بارهای مربوطه در طراحی آن لحاظ نشده است یا خارج کردن سیستم های دزدگیر و تشخیص دود از مدار نمونه هایی متداول از این تغییرات است. همچنین ممکن است مشتری چیزی را خریداری کند که وجود ندارد یا استفاده از آن در عمل بسیار سخت است.

همه چیز را کامل تحویل بگیرید

در بازرسی ها بسیار معمول است که بازرس ها متوجه نکات نا محسوسی می شوند. مثلا لوله های مسی، مشعل موتور خانه و یا اجزای ارزشمند ملک که جلب توجه نمی کنند به علت ارزش مالی برداشته شده اند. در بازرسی های خانه های مزایده ای و تهاتر شده این مسئله نمود بیشتری داشته و بحرانی تر است. در مواردی حتی خانه های نوساز هم با تجهیزات مهمی که نصب نشده بودند، خریداران مسکن را دچار مشکل کرده بودند. مثلا در بازرسی ها موردی از نصب اسپلیت بود بدون کندانسور مشاهده شده است.

تصویر واقعی را ببینید

آقای  Haskett از صاحبنظران صنعت بازرسی ملک،  به مردم توصیه میکند از خدمت کارشناسی  ملک استفاده کنند تا نکات ظریف و جزیی را، در خریدی که ممکن است بزرگترین خرید زندگی شان باشد متوجه شوند. ” مردم بر اساس موقعیت ملک،رنگ دیوارها، یا هرچیز دیگری عاشق یک جزء از خانه می شوند آنها کاملا از دیدن مواردی که ممکن است خانه رویایی آنها را تبدیل به کابوس کنند نابینا هستند”. 

مشاور متخصص، صاحب صلاحیت و بی طرف انتخاب کنید

در بازار مسکن ایران که همواره نظارت کامل و جامعی بر معاملات مسکن وجود ندارد. حجم زیادی از پرونده های قوه قضاییه مرتبط با خرید و فروش ملک است. بهتر است همیشه قبل از اینکه بخواهید صرفا به سلیقه خودتان، حرف های مشاوران املاک یا هرکسی که به نوعی انتفاعی از انجام معامله می برد توجه کنید از یک مرجع مهندسی بی طرف کمک بگیرید که نفعی از انجام یا عدم انجام معامله شما نمی برد.

سخن پایانی

لجام گسیخته بودن بازار ملک در ایران به لحاظ مهندسی موجب سوء استفاده افراد سودجو شده است. این وظیفه شماست که تا آنجایی که می توانید از جزئیات ملکی که ممکن است به زودی آن را خانه بنامید با خبر شوید. شما می توانید از خدمات دکتر سازه به عنوان یک مرجع متخصص و بی طرف در معامله ملک جهت بازرسی مهندسی مسکن استفاده کنید. گزارش این معاینه شرایط درونی ملک را برای شما آشکار می کند و به شما آگاهی تقریبا کاملی نسبت به مزایا و معایبی که ملک برای شما خواهد داشت می دهد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *