اثر معماری بر سلامت

عجیب ولی واقعی!

ساختمان از چند جهت می تواند در سلامت انسانها تاثیر گزار باشد ولی اکثر مردم توجه نمی کنند.

 در تمامی رشته های مهندسی مرتبط به ملک از جمله مهندسی معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی دغدغه هایی برای سلامت افراد وجود دارد. این موارد غالبا از دید افراد پنهان می شوند اما تاثیر آنها انکار ناپذیر است. برای مثال از نظر معماری اصول طراحی فضاها بر آرامش روانی و کاهش استرس افراد نقش موثری در ایمنی بدن آنها روابط اجتماعی آنها و غیره دارد؛ یا به لحاظ مهندسی اجرا(عمرانی) و مصالحی که مصرف می شود اگر متناسب با فضای محلی ملک و کاربری هر فضا هماهنگ نباشد اختلال و مشکلاتی در بهره برداری از آن فضا برای شما به وجود می آورد.

آسایش ملک در بلند مدت قابل بررسی است

نکته دیگری که تاثیر چشمگیری در سلامت افراد ساکن در ساختمان دارد نکات تاسیسات مکانیکی است. مثلا آسایش هر فرد در خانه یا محل کار به کیفیت هوای آنجا بستگی دارد چه به لحاظ ظرفیت سرمایش/گرمایش و نحوه توزیع آن، کیفیت هوا و نحوه تعویض هوا در محل. اینها مسائلی است دقیق که تعداد آنها هم کم نیستن؛ ما در این مقاله تنها به ذکر مثال هایی قابل درک برای همه اکتفا می کنیم ولی بدون یک چک لیست کامل و یک مهندس با تجربه ممکن است هنگام انتخاب خانه این نکات از چشم هر فردی پنهان بمانند.

تاثیر نا محسوس مهندس در بازسازی تاثیر

هنگامی که یک عملیات تخریب یا نوسازی یا عملیات بازسازی توسط گروه مهندسی انجام می شود اکثر نگاه ها به سمت و سوی هزینه سربار این گروه ها یا اضافه هزینه ای که علاوه بر نیروی کار مانند گچ کار و بنا و کارگر و… به پروژه وارد می شود می رود. نکته اینجاست که این گروه ها خدماتی انجام می دهند که تنها 30% آنها با چشم قابل دیدن هست.

در حالیکه یک گروه مهندسی کارا با رعایت آیین نامه ها و مقررات بی شک ارزش های افزوده ای به فضا می دهند. اینکه قسمت هایی از ملک مانند آشپزخانه نور مناسبی نیاز دارند تا مورد تایید مهندس قرار گیرند یعنی با افزایش نور بهداشت محیط و کارایی آن افزایش می یابد. ولی این چیزی نیست که در یک نگاه بتوان متوجه آن شد. به هر صورت وجود تناسب فضایی و گردش مناسب در هوای خانه در عملکرد سیستم بدن شما تاثیر گذار است حتی اگر درک آن برای شما دشوار باشد!

کنفرانس بین المللی لندن 2020

در سال 2020 در شهر لندن کنفرانس بین المللی با موضوع ” اثر معماری و ومعماری داخلی بر سلامت انسان ” برگزار خواهد شد. مقالات ارزشمندی به این کنفرانس ارسال شده است که تخصصی به این موضوع پرداخته اند.

دوران پسا کرونا و خرید ملک

دغدغه ی سلامت از بعد از ویروس کرونا نزد افراد متخصص صنایع گوناگون ارزش دیگری پیدا کرد.‌ حتی سیاسیونی که در ابتدا این امر را کوچک میشمردند و به کشته گان به عنوان عدد نگاه می کردند مجبور به تغییر نگرش و بازبینی در عقاید و عملکرد خودشان شدند. چه بخواهیم و چه نخواهیم همه ما روزانه به طور متوسط 16 الی 20 ساعت از زمان خود را در فضاهای ساختمانی(خانه، محل کار، اداره جات و…..) سپری میکنیم. این فضاها تاثیراتی را بر روح، روان و حتی جسم ما دارند(مانند ضرر هایی که یک راه پله غیر استاندارد به زانو وارد می کند). مهم نیست که چقدر پول دارید این مهم است که آگاهانه تصمیم بگیرید در چه فضایی زندگی کنید یا بفهمید در چه فضایی زندگی می کنید.

دکتر سازه به عنوان تنها مرجع معاینه ملک در ایران برای متقاضیان خرید یا اجاره مسکن موارد مهندسی خانه را بررسی می کند. گزارش این بازرسی کمک قابل توجهی به شناخت ملک و شرایط زندگی در ملک مورد نظر به مخاطبان می کند.

2 thoughts on “تاثیر کیفیت خانه در سلامت انسانها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *