بیمه آتش سوزی یکی از انواع بیمه‌‌های اموال است که با خرید آن، بنا و اثاثیه شما در برابر خطر آتش سوزی و سایر خطرهای اضافی بیمه‌ می‌شود. با داشتن بیمه آتش سوزی در صورت وقوع حوادث تحت پوشش در بیمه‌نامه، خسارت‌‌های مالی رخ داده جبران خواهد شد. نکته مهم این است که به صورت کلی در این بیمه خسارت‌‌های جانی تحت پوشش نیستند. البته به جز برخی از طرح‌‌های ویژه بیمه آتش سوزی.

خرید بیمه آتش سوزی برای مناطق مختلف به ویژه کلان شهرهایی مانند تهران بسیار مهم و ضروری است. به این دلیل که در چنین شهرهایی، عدم نظارت بر روی ساخت و سازهای جدید و نبود ایمنی در سازه‌‌های قدیمی شهر، خطر وقوع آتش سوزی را افزایش داده است و در صورت وقوع این حادثه خسارت‌‌های فراوانی به بار خواهد آمد.

آیا میدانید ؟

مطابق ماده 14 قانون تملک آپارتمان ها :

مدیر یا مدیران ساختمان های مسکونی مکلفند تمام بنا را به عنوان یک واحد در مقابل آتش سوزی بیمه نمایند . سهم هر یک از مالکان به تناسب سطح زیر بنای اختصاصی آنها بوسیله مدیر یا مدیران تعیین و از مالکین اخذ و به بیمه گر پرداخت خواهد شد و در صورت عدم اقدام و بروز آتش سوزی مدیر یا مدیران ، مسؤول جبران خسارت وارده می باشند.

خسارات‌ تحت‌ پوشش‌ در بیمه‌نامه‌ آتش‌ سوزی‌‌ :
خسارات‌ مستقیم‌ ناشی‌ از آتش‌ ، صاعقه‌، انفجار
خسارات‌ و هزینه‌های‌ ناشی‌ از اقدامات‌ لازم‌ که‌ به‌ منظ‌ور جلوگیری‌ از توسعه‌ خسارت صورت می گیرد .
خسارات‌ و هزینه‌ ناشی‌ از نقل‌ مکان‌ ضروری‌ مورد بیمه‌ به‌ منظ‌ور نجات‌ آن از خط‌رات‌ بیمه‌ شده‌

– مزایا و انواع بیمه آتش سوزی

پوشش‌‌های اضافی بیمه آتش سوزی

یکی از مزایای بیمه آتش سوزی ، ارائه پوشش‌‌های اضافی در این بیمه است.

پوشش‌‌های اصلی بیمه آتش سوزی شامل آتش سوزی، صاعقه و انفجار‌ می‌شود. به این معنی که با خرید این بیمه، ساختمان مورد نظرتان به صورت همزمان در برابر این سه حادثه تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد. اما بیمه آتش سوزی به همین پوشش‌ها محدود‌ نمی‌شود و شما‌ می‌توانید با پرداخت مبلغی ناچیز، از پوشش‌‌های اضافی این بیمه هم استفاده کنید.

مهم ترین پوشش‌‌های اضافی بیمه آتش سوزی شامل موارد زیر است:

  • زلزله
  • سیل و طغیان آب
  • طوفان و تندباد
  • ضایعات ناشی از برف و باران
  • ترکیدگی لوله آب
  • سرقت با شکست حرز
  • شکست شیشه
  • سقوط هواپیما و هلیكوپتر یا قطعات آنها
  • هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات

 

بیمه آتش سوزی برای اثاثیه منزل

در این نوع بیمه نامه شما‌ می‌توانید تنها اثاثیه منزل خود را بیمه کنید. این مزیت بیشتر برای کسانی اهمیت دارد که مستأجر هستند و‌ می‌خواهند لوازم و اثاثیه منزل خود را در برابر آتش سوزی و سایر خطرات تحت پوشش بیمه کنند. در واقع شما‌ می‌توانید با پرداخت مبلغی ، برای اثاثیه خود بیمه آتش سوزی تهیه کنید، بدون اینکه نیاز باشد برای ساختمان هم بیمه بخرید.

بیمه آتش سوزی آپارتمان‌ها

در این نوع بیمه می‌توانید برای منزل خود و جدای از سایر واحدهای آپارتمان، بیمه آتش سوزی تهیه کنید.البته یکی از وظایف مدیر ساختمان یا مدیر مجتمع مسکونی این است که پس از دریافت سهم هر واحد، برای کل ساختمان بیمه آتش سوزی خریداری کند.

بیمه آتش سوزی صنعتی و غیر صنعتی

بیمه  آتش سوزی فقط مختص به واحدهای مسکونی نیست و برای واحدهای صنعتی و غیر صنعتی هم‌ می‌توان بیمه آتش سوزی تهیه کرد. منظور از واحدهای صنعتی همه کارخانه‌ها مثل کارخانه‌های صنایع غذایی، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، شیمیایی و …است و واحدهای غیرصنعتی هم مراکزی مثل فروشگاه‌های تجاری، تعمیرگاه‌ها، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های اداری، آموزشگاه‌ها، مراکز خدماتی و … هستند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *