بازرسی ملک چیست و تاریخچه ملک

بازرسی ملک چیست؟

بازرسی عمومی ساختمان یک بررسی مهندسی و مشاوره فنی از ملک است که محصول آن گزارشی است شامل نظرات فنی و تخصصی مرتبط با شرایط ملک و تجهیزات آن بر اساس استاندارد ها و منطبق با شرایط محیطی و محلی هر کشوری. این بازدید چشمی و غیر مخرب بوده و برای دانستن امکانات ملک و شناسایی نقص­ها و ایرادات قسمت­های مختلف ملک  توسط مهندس آموزش دیده و با تجربه ارزیابی انجام می شود.

دکتر سازه اولین و تنها مجموعه تخصصی در زمینه بازرسی و انجام معاینه فنی مهندسی از ملک در ایران با استفاده از به روز ترین متدها و ابزارها مطابق با آخرین استانداردهای بین المللی و آیین نامه های نظام مهندسی ، و دارای گواهی نامه عضویت در موسسه بین المللی بازرسی خانه جهان می­باشد

تاریخچه بازرسی مسکن

 بازرسی مسکن قبل از خرید سالها در پادشاهی انگلستان مورد استفاده قرار می گرفت. این بازرسی به صورت سازمانی و مهندسی کنونی موجود نبوده و به انجام بازرسی لوله توسط لوله کش، شیروانی کارها برای بازدید سقف خانه به صورت محدود بازرسی می کردند.

آقای میلتون گلدستین Milton goldstein فارغ التحصیل رشته مهندسی از دانشگاه پنسیلوانیا بود خریداران بسیاری قبل از خرید ملک درخواست بازدید از ملک توسط ایشان را داشتند که باعث شد در سال 1937 اولین سرویس بازرسی ملک در ایلات متحده (دنیا) ایجاد شود. این سرویس به صورت محدود و ناحیه ای به کار خود ادامه داد تا در نهایت اواخر دهه شصت میلادی بود که صنعت بازرسی خانه تشکیل شد؛ در سال 1969 شرکت Goldstein به ریاست ماروین گلدستین Marvin Goldstein فرزند میلتون این تجارت را وارد بازار کرد. ایشان بررسی کرد در اواخر دهه 60 فقط 5% از خریداران خانه از خدمات بازرسی قبل از خرید استفاده می کردند.

 

تاریخچه بازرسی ملک

یکی از عواملی که باعث پیشرفت این صنعت شد این بود که اداره فدرال خانه Federeal housing administration برای دادن وام مسکن به متقاضیان از آنها گزارش بازرسی شرکت گلدستین را در رابطه با لوله کشی، سرمایش، گرمایش، تجهیزات الکتریکی، سیستم سقف و شیروانی و…. مطالبه می کرد.

این الزام توسط FHA باعث ایجاد یک تقاضای گسترده عمومی برای بازرسی مسکن شد. در آن زمان مشاوران املاک برای صحت و سلامت ملک از یک لوله کش برای بررسی لوله ها، یک برقکار برای بررسی سیستم برقی ملک، و یک پیمانکار سقف برای گواهی سلامت سقف و… استفاده می کردند که مجبور به ارسال چند بازرس مختلف بودند و ایجاد نارضایتی و ناهماهنگی می کرد. این امر باعث ایجاد تقاضای عمومی به دریافت گواهی بازرسی، برای تمام تجهیزات خانه تنها با یک بازرس شد؛ یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش چشمگیر تقاضا در صنعت بازرسی ملک در دهه 70 میلادی شد فساد و اغواگری درمیان مشاوران مسکن بود که مسئول فروش املاک بودند، مخصوصا در بازپسگیری املاکی که با تسهیلات فروخته شده بودند. آقای گلدستین در توضیح چگونگی رونق این صنعت در آمریکا اشاره کردند که: “اینکه خریدار خود تمام مسئولیت بازبینی کیفیت و تناسب ملک و تجهیزات آن را داشت و تخصص لازم و تجربه کافی در پیدا کردن مشکلات پنهان شده را نداشت عامل تقلب و فریبکاری و سوء استفاده بسیاری فروشندگان و مشاورین حرفه ای مسکن در آن زمان شد، و باعث افزایش آگاهی عمومی از نیاز به این خدمت و نیاز به اینکه هنگام خرید فردی متخصص در کنار آنها باشد که حقایق را در رابطه با ملک به آنها بگوید.

در دهه 70 میلادی بعد از یک کلاه برداری بزرگ در ملکی به قیمت 176000 دلار که ملک مشکل اساسی داشت دادگاه برخی ایالات آمریکا گزارش بازرسی را برای معاملات ملک الزامی کردند و مشاوران املاک را مسئول صحت مورد معامله قرار دادند و تبدیل به قانون شد.

انجمن بازرسین خانه آمریکا American society of home inspection ASHI  که اولین انجمن بازرسی مسکن بود در سال 1976 تشکیل شد.  این قانون باعث شد که مشاوران املاک بتوانند سرویس بهتری به مشتریان خود ارائه کنند و از طریق خدمات بازرسی مهندسی بی طرف اطمینان خاطر به مشتریان خود بدهند. امروزه اما با پیشرفت های این صنعت و آگاهی افراد از حقوق حقه شان برای انجام معامله در فضایی روشن و شفاف و آگاهی همه جانه نسبت به مورد معامله استفاده از خدمات بازرسی به 74 % برای خانه های نوساز   و   92% درصد برای خانه های بالای 10 سال رسیده است.

امید است که با استمداد از درگاه خداوند متعال بتوانیم قدم محکمی در راستای شفافیت بازار ملک در ایران برداشته و در کنار مردم در انتخابی آگاهانه هنگام خرید یا اجاره ملک حضور موثری داشته باشیم